Jual SEW-4102MF Insulation & Multifunction Testers ( LCD Display)
Harga :
CALL
Merk :
SEW
Pengiriman :
3 hari sejak pembayaran
Lokasi :
Dilihat :
206 Kali
Update Terakhir :
Detail Produk
Insulation & Multifunction Testers ( LCD Display)
FEATURES :
Ï Measures Insulation Resistance, voltage ( AC-DC) measurements
Ï Automatic hold facility.
Ï Continuity test with a short circuit current of minimum 200mA.
Ï MOV and Gas Arrester Testing.( 4102 MF)
Ï Energy conservation is feature.
Ï EnerSave™ limits the test duration to about 10 Seconds to save energy.
Ï No moving parts. All calibration are saved internally in a non volatile memory.
Ï Easy calibration at any facility around the world.
Ï Low cost maintenance, calibration, and ownership.
Ï Complies to all the latest regulations, including UK.
SPECIFICATIONS :
Insulation Test
Test voltage ( DC V) : 250V / 500V / 1000V
Output voltage @ 1mA : Rated test Voltage + 10%
Measuring ranges : 0.2M~ 2G / 0.2M-4G / 0.2M-8G©
Accuracy : 0.2M~ 4G© : ± 3% rdg
4G© ~ 8G© : ± 5% rdg
When voltage is constant,
Current is limited at : ± 1.2mA
Short circuit current : ± 4mA Max.
Continuity Test
Measuring ranges : 0.01-1999©
Accuracy : 0.01-100© : ± 1.0% rdg
100-300© : ± 1.5% rdg
300-1999© : ± 2.0% rdg
Short circuit current : > 220mA
Open circuit voltage : 5V dc
Resolution : ± 2 counts
Voltmeter
AC voltage ( Auto) : 0-700V
DC voltage ( Auto) : 0-950V
Accuracy : ± 1.5% rdg
Resolution : ± 1V
MOV Test & GAS Arrester Test
Test voltage : 5-1020Vdc
Voltage result accuracy : ± 3% rdg
Voltage result resolution : ± 2 counts
Protections
Over load : 700V ( between all terminals)
Over voltage : Class III-700V towards ground
Fuse : 500mA 250V, ( 5 × 20mm) , HBC,
Fast Blow
General
Display : 2 lines × 16 characters LCD
Auto-null threshold : 5©
Buzzer threshold : 3©
Fast test : 10Sec
Long test : 60Sec
With PI and DAR test
function : 10Min
Load battery test
current : About 300mA
Operating temperature : 1° C to 55° C not in full sun
Storage temperature : -20° C to 70° C
Dimensions : 250( L) × 190( W) × 110( D) mm
Weight
( battery included) : Approx. 1460g
Power source : 1.5V( AA) × 8
Safety standard : EN 61010-1 CAT III 600V
EN 61326-1
====================
Untuk Info dan Pemesanan Hubungi :
DARMATEK
Contact : Subarkah
Telpon : 021-71031268
WA : 081932632003
H P : 081283804273/ 085774067221
Email : subarkah18@ yahoo.co.id
Gmail : darmatek1@ gmail.com
Pin BB : D2A771BD
Web : http://www.darmatek.net
Link : http://darmatek.produkanda.co.id
http://darmatek01.blogspot.com
Permintaan Penawaran
Amazfit Official Active 2 Square Smart Watch 43mm|1.75 Sapphire Glass Screen Display |GPS | Map guide |160+ Sport function Jam tangan Amazfit Store
Rp. 2.489.000
Rp. 329.000
ANGOLA Lemari Plastik Pakaian 5 Tingkat C68 Laci Susun/Cabinet Plastik Rak Susun Penyimpanan Baju
Lenovo PC AIO A100 0FID Intel N100 DOS 8GB 512GB SSD 23.8" FHD IPS 250nits 60Hz 99% sRGB Antiglare Integrated HD Camera WiFi6 Lenovo Store